nav_bar_left AKTUALNOŚCI
 
Menu główne
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE
KONTAKT
PATRON
RADA RODZICÓW
RADA PEDAGOG.
SAMORZĄD
OSIĄGNIĘCIA
SPORT
GALERIA ZDJĘĆ
MAPA STRONY
POBIERZ
DORADZTWO ZAWODOWE
Sondy
Co myślisz o nowej stronie gimnazjum?
 
Licznik
Odwiedzających: 508846

XVII Konkurs Szydłów Polskie Carcassonne Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
20.05.2017.
   Tylko jeden rok brakuje do „pełnoletności” konkursowi „Szydłów – polskie Carcassonne”, organizowanemu pod patronatem Wójta Gminy Szydłów, którego XVII edycja odbyła się 18 maja br. w szydłowskim gimnazjum.
Do konkursu zgłosiło się dwanaście drużyn, jednak jedna drużyna nie dojechała z przyczyn zdrowotnych zawodników.
  Uroczystego otwarcia konkursu dokonała Dyrektor Gimnazjum Dorota Kowalczewska-Spetel; powitała drużyny z poszczególnych szkół oraz podziękowała organizatorom. Prawidłowy przebieg konkursu zapewniła komisja w składzie: Iwona Baran – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Szydłowie oraz nauczyciele gimnazjum - Urszula Skotnicka i Roman Baron.
  W konkursie wzięło udział 33 uczniów z siedmiu szkół, z powiatów: staszowskiego, kieleckiego i buskiego. Składy drużyn przedstawiają się następująco:
Szkoła Podstawowa w Gnojnie drużyna I: Oliwia Ogórek (lider), Weronika Bochniak, Maciej Ramski, drużyna II: Sara Kicińska (lider), Dominika Angielska, Michał Jędrzejowski, opiekun – pani Barbara Markowska, Szkoła Podstawowa w Rakowie: Paweł Jarek (lider), Wiktoria Wojsa, Natalia Jaskuła, opiekun – pan Antoni Suchojad, Szkoła Podstawowa w Solcu: Mateusz Kwiatek (lider), Małgorzata Mazur, Aleksandra Kuca, opiekun – pani Janina Czapla, Szkoła Podstawowa w Szydłowie: drużyna I: Dominika Jaros (lider), Natalia Cecot, Anna Lech, drużyna II: Natalia Jasik (lider), Krzysztof Bania, Katarzyna Cecot, opiekun – pani Emilia Gałązka, Gimnazjum w Gnojnie: Paulina Moskal (lider), Magdalena Wójcik, Anna Markowska, opiekun – pani Justyna Fronczek, Gimnazjum w Rakowie: drużyna I: Mateusz Sobierajski (lider), Karolina Zacharska, Kinga Haba, drużyna II: Weronika Juszczyk (lider), Sylwia Jaros, Julia Śmieszek, opiekun – pan Jerzy Malisiewicz, Gimnazjum w Szydłowie: drużyna I: Wiktoria Kilijanek (lider), Magdalena Trelińska, Aleksandra Gniewkiewicz, drużyna II: Karolina Fitowska (lider), Aleksandra Mrówka, Natalia Janus, opiekun – pani Barbara Rak.
  Po pierwszej części pisemnej (test składał się z 25 pytań) najlepszą drużyną w kategorii szkół podstawowych okazała się okazała się drużyna II ze Szkoły Podstawowej w Gnojnie, w kategorii gimnazjów – najlepszą była drużyna Gimnazjum w Gnojnie. W drugiej części konkursu drużyny odpowiadały na trzy kolejki pytań (wybierały pytania za 3, 6 lub 10 punktów).
  Ostatecznie, w kategorii gimnazjów I miejsce zajęła drużyna II Gimnazjum w Rakowie, II miejsce - drużyna I Gimnazjum w Szydłowie, III miejsce - drużyna Gimnazjum w Gnojnie. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce zajęła drużyna I Szkoły Podstawowej w Gnojnie, II miejsce - drużyna II Szkoły Podstawowej w Gnojnie, III miejsce - drużyna II Szkoły Podstawowej w Szydłowie.
  Charakterystycznym dla konkursu jest sposób wręczania nagród; uczniowie (rozpoczynając od tych, którzy uzyskali największą ilość punktów) sami wybierają sobie nagrody, które są wyeksponowane podczas trwania konkursu.
  Aktu wręczenia dyplomów dokonał Wójt Gminy Szydłów Jan Klamczyński wraz z Dyrektorem Gimnazjum w Szydłowie Dorotą Kowalczewską - Spetel. Pan wójt podziękował uczniom i nauczycielom a organizatorom pogratulował tak świetnej inicjatywy; docenił ich wytrwałość w realizacji i kontynuowaniu podjętych siedemnaście lat temu działań. Potwierdził, że pomysł zorganizowania konkursu w tej formie, dla dzieci i młodzieży, o tematyce dotyczącej zabytków i historii Szydłowa i jego najbliższych okolic, był trafny, bo po prostu się przyjął.
  Nie jesteśmy w stanie określić przyrostu wiedzy o historii i zabytkach naszych „małych ojczyzn”, wszystkich zawodników startujących w konkursie oraz biorących udział w eliminacjach w poszczególnych szkołach na przestrzeni minionych siedemnastu lat, ale na pewno jest ona przeogromna (myśl autora artykułu).
  Roman Baron podziękował sponsorom konkursu: Gminie Szydłów, Starostwu Powiatowemu w Staszowie, Gminnemu Centrum Kultury w Szydłowie, Zespołowi Pałacowemu w Kurozwękach, Radzie Rodziców Gimnazjum w Szydłowie  oraz współorganizatorom konkursu: pani Iwonie Baran, pani Annie Baron i pani Urszuli Skotnickiej. Pogratulował młodzieży dużej wiedzy, podziękował nauczycielom za przygotowanie uczniów i zachęcił do kontynuowania tej pożytecznej inicjatywy w kolejnych latach. Na prośbę Starosty Staszowskiego Michała Skotnickiego (nieobecnego z przyczyn służbowych) przekazał w jego imieniu gratulacje dla zawodników i organizatorów konkursu.
  Na koniec pan Piotr Walczak – Naczelnik Wydziału Promocji Gminy Szydłów poprosił wszystkich do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
  Nadal aktualne są słowa (prawdopodobnie) śp. Genowefy Wojsa - szydłowskiej poetki ludowej:
„Chwała ludziom, co przez lata
O to się troszczyli,
Byśmy z grodu szydłowskiego
Zawsze dumni byli.”


Tekst: Roman Baron
Foto: Miłosz Nowicki, Piotr Walczak, Roman Baron
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Banery
Advertisement
Powered by Gimnazjum im. W.S Reymonta w Szydłowie - CMS Joomla