nav_bar_left AKTUALNOŚCI
 
Menu główne
AKTUALNOŚCI
O SZKOLE
KONTAKT
PATRON
RADA RODZICÓW
RADA PEDAGOG.
SAMORZĄD
OSIĄGNIĘCIA
SPORT
GALERIA ZDJĘĆ
MAPA STRONY
POBIERZ
DORADZTWO ZAWODOWE
Sondy
Co myślisz o nowej stronie gimnazjum?
 
Licznik
Odwiedzających: 508859

Wyjazd do Huty Szkła w Grzybowie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
16.03.2017.
   8 marca 2017 roku odbył się wyjazd uczniów klasy Ib i III do Huty Szkła Gospodarczego w Grzybowie. Gimnazjaliści mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy hutników, prześledzić proces produkcji szkła, poczynając od przygotowania surowców, poprzez pobieranie płynnej masy szklanej, jej formowanie, a kończąc na gotowych produktach.
  Uczniowie dowiedzieli się, że proces technologiczny wytwarzania wyrobów dmuchanych jest wieloetapowy i wymaga zachowania wielu parametrów, aby produkt końcowy spełniał oczekiwania wizualne i techniczne.
  Pierwszym zadaniem pracowników huty jest przygotowanie surowców, które stopione stworzą plastyczną substancję służącą następnie do formowania odpowiednich kształtów. Masa szklana powstaje z mieszanki różnych komponentów, w tym stłuczki szklanej. Wymieszane surowce umieszczane są w piecu szklarskim, gdzie w wysokiej temperaturze następuje proces topienia. Najciekawszym, a zarazem najtrudniejszym etapem produkcji, jest wydmuchiwanie produktów z wcześniej przygotowanej lepkiej i gorącej masy szklanej. Uformowane wyroby są odprężane w specjalnych piecach. Proces ten ma na celu usunięcie naprężeń powstających w wyrobie w czasie formowania. Poprawne przeprowadzenie tego etapu decyduje o trwałości i odporności szkła. Produkty umieszczone w odprężarce stygną w sposób kontrolowany i dzięki temu nie pękają. Po odprężeniu wyroby w zależności od przeznaczenia przekazywane są do działu szlifowania, malowania, pakowania.
  Na koniec młodzież obejrzała wspaniałą wystawę różnego rodzaju szkła oraz dowiedziała się, że oferta zakładu jest stale unowocześniana i dostosowywana dla potrzeb rynku, co czyni ją atrakcyjną dla odbiorców praktycznie ze wszystkich kontynentów.
  Po hucie oprowadzał nas pan dyrektor Jacek Jaworski, który oprócz przybliżenia stanowisk pracy w kolejnych fazach produkcji, zachęcał trzecioklasistów do podjęcia nauki w szkole branżowej w zawodzie hutnik w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
 
                   
Tekst: Barbara Rak
Zdjęcia: Dorota Kowalczewska - Spetel
 

Huta szkla

3 Media.


1.jpg 1


2.jpg 2


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Banery
Advertisement
Powered by Gimnazjum im. W.S Reymonta w Szydłowie - CMS Joomla